Často kladené otázky

1. Jaký zvolit materiál cejchu a zdroj ohřevu?

Nejprve, před návrhem cejchu, si ujasněte tyto faktory:

 • materiál do kterého se bude vypalovat,
 • velikost motivu (případně minimální a maximální variantu),
 • teplota okolí v době vypalování,
 • max. čas přiložení (je-li omezen např. spékavostí materiálu),
 • požadovaná tepelná stabilita a setrvačnost,
 • předpokládaný zdroj ohřevu (el. vyp. / plyn. vyp. / oheň).

Pokud si nejste jistí, neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám poradíme.

2. Proč požíváte na cejchy drahou mosaz?

Pro většinu cejchů kombinovaných s vypalovačkou doporučujeme použití speciální, tvrdou, koroziodolnou mosaz. Tento materiál se ukázal jako nejvhodnější pro použití na cejchy, díky mnoha přednostem a dobrým fyzikálním parametrům. Mezi jinými vhodnými materiály proto nemá konkurenci, i přesto, že její cena je několikanásobná proti ceně železa. Viz toto téma blíže zde.

3. Lze využít včelařské DOTACE?

Ne. Podle Nařízení vlády č. 197/2005 Sb., č. 285/2007 Sb. a č. 373/2010 Sb., není v seznamu Zařízení a prostředků na které lze poskytnout dotaci v rámci opatření Technická pomoc (příloha č. 2, část A) bohužel žádná položka týkající se zabezpečení úlů, či včelnice.

4. Děláte i nerezové cejchy?

Samozřejmě. Vyrobíme téměř cokoliv, dle Vašeho přání, i z méně obvyklých materiálů. Nerez sice není příliš vhodným materiálem pro vypalovací matrici, ale neváhejte nás kontaktovat, třeba najdeme vhodné kompromisní řešení.

5. Vypalovačka VP 500 je drahá...

Přibližně stejné, či dokonce výkonově slabší vypalovačky se v zahraničí nedají sehnat pod 5000 Kč... Hlavní výrobce vypalovaček v USA nabízí obdobné vypalovačky v cenách mezi 7 až 9 tisíci Kč. Uvedené ceny jsou bez DPH a celních poplatků... O snížení ceny naší vypalovačky VP500 průběžně jednáme, ale bohužel proti minulému roku výrazně vzrostly některé výrobní náklady.

6. Jak dlouho mám tlačit při vypálování?

Tlačit silou není potřeba, postačí jen kolmo přiložit (s mírným přítlakem). Doba přiložení závisí na kvalitě nahřání matrice, okolní teplotě a teplotě materiálu. Přibližné časy pro včelaře jsou uvedeny v tabulce. Dobu přítlaku je potřeba vyzkoušet, časem získáte cvik a odhad.

7. Matrice jsou drahé...

Snažili jsme se minimalizovat ceny. Pro názornost, zde je přibližná kalkulace výroby pro profil Ø 70 mm (v cenách bez DPH):

 • materiál polotovaru (mosaz Ø 70 × 25 mm) = cena do 200 Kč,
 • cena hodiny na CNC je průměrně 800 Kč,
 • průměrný motiv (nepříliš složitý) trvá na CNC průměrně 2 hodiny, tedy cena výroby je přibližně 1600 Kč.
  * Poznámka: Co je to složitý? Vždyť skoro každé písmenko má ostré rohy, které musí frézovat 1 mm fréza (a pomalu)...

Ze základní ceny (2000 Kč) zbylo 200 Kč do kterých se musí vejít práce grafika, programátora/operátora CNC, režijní náklady a "zisk firmy". Ještě si myslíte, že to je drahé?